Věříme, že se šperky – od těch nejvzácnějších až po ty nejjednodušší – mají nosit každý den, ne skrývat v trezoru. Možná přijdou k nějakým těm oděrkám, škrábancům a ztratí kousek lesku; a to je v pořádku. Ukazuje to, že s vámi vaše krásné klenoty žijí váš život.

Navíc existují způsoby, jak šperky zachovat jako nové. Doporučujeme je sundávat při plavání, zahradničení, kontaktních sportech, vaření, manipulaci s kosmetikou nebo agresivními látkami a stěhování těžkých věcí. Není to ale vždy nutné. Záleží hlavně na vašem životním stylu, estetických preferencích, ale i třeba a na tom, jak často něco ztrácíte (bohužel právě sundání šperku bývá nejčastější příčinou ztráty).

Většina klenotů vyžaduje jen velmi málo péče. Prostě je noste a užívejte si je. A myslete na pár jednoduchých tipů:

Zlato (samotné i s drahokamy)

Čištění zlatých šperků je jednoduché: v misce smíchejte malé množství prostředku na mytí nádobí nebo tekutého mýdla s teplou vodou. Šperky na pár minut ponořte. Poté je jemně očistěte velmi měkkým zubním kartáčkem (ideálně dětským). Vyndejte je z mýdlové vody, opláchněte a důkladně osušte jemnou látkou.

Můžete také použít speciální lešticí hadřík pro extra lesk a odstranění nečistot nebo využít služeb profesionálů a nechat své šperky vyčistit ultrazvukem.

Stříbro

Stříbro ztrácí lesk poměrně rychle, pokud je vystaveno kyslíku nebo síře. Naštěstí ta nejlepší prevence je časté nošení. Oleje ve vaší kůži totiž pomáhají udržovat stříbro zářivě čisté (každá pokožka je ale jiná, takže i šperk se vždy chová trochu jinak podle toho, kdo ho nosí).

Časté a pravidelné nošení šperku může být účinným bojem proti oxidaci. Pokud stříbrný prsten či náhrdelník na rok odložíte do šperkovnice, je pravděpodobné, že až se k němu vrátíte, bude silně zoxidovaný. Pokud však budete stříbrný prsten či náhrdelník denně, či velmi často nosit, třením z něj budete plody oxidace stírat, aniž byste o tom věděli. Naše rada tak zní: Šperky se mají nosit!

Stříbrnému šperku by neměl nijak vadit kontakt s čistou, studenou vodou. Jakmile však přijde do kontaktu s mýdly či šampony, nelze vyloučit chemickou reakci, v důsledku které šperk může změnit barvu.

Stříbro je ušlechtilý kov, je však třeba opatrnosti s ohledem na jeho měkkost. Neskladujte tedy šperk na nepříslušných místech, kde by se mohl poškodit o jiné materiály (v peněžence apod.) a nevystavujte jej mechanickému tlaku. Šperk skladujte ve šperkovnici na textilním podkladu, ukládejte odděleně, abyste zabránili poškrábání.

Jakmile šperk z těla sundáte, otřete jej čistým měkkým hadříkem. Je nutné odstranit pot a mastnotu, obzvláště v letních měsících.

Šperk nenoste při fyzické práci (úklid, cvičení, zahradničení, mytí nádobí, …) a chraňte jej před nárazy a kontaktem s tvrdými předměty.

Pozlacený či rhodiem pokovený šperk

Je třeba dodržovat všechny potřebné pokyny k tomu, aby pozlacení šperku vydrželo co možná nejdelší dobu. I proto je časový horizont ztráty pozlacení těžko určitelný, neboť má na celý proces zásadní vliv právě nositelovo zacházení se šperkem. Stejně jako nepozlacený stříbrný šperk, neskladujte ani pozlacený ve vlhkém či znečištěném prostředí. Pozlacený šperk se velice špatně snáší s chemikáliemi.

Víte-li tedy, že budete nanášet např. fixační sprej na vlasy, šperk si zakryjeme, či nejlépe sundáme, aby s ním nepřišel do kontaktu. Tímto způsobem je důležité se vyvarovat i kontaktu ostatních sprejů, parfémů, mýdel, šamponů, tělových mlék a jiné kosmetiky se šperkem. Masti, krémy a oleje na sobě nechte zaschnout a až poté si šperk opět nasaďte.

Taktéž nedoporučujeme se šperkem uléhat. Prsteny, vzhledem k vysoké míře tření a pocení v dlani, ztrácejí pozlacení daleko rychleji, než jiné pozlacené druhy šperků a již v horizontu několika týdnů může být ztráta pozlacení znatelná. Pozlacení však může být vždy znovu obnoveno ve vybraných zlatnictvích, která Vám rádi doporučíme.